Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Tarkan

Teknoloji Tasarım Sunuları

Teknoloji Tasarım Sunuları 25 Şubat 2017
469 views

Teknoloji Tasarım Sunuları

Yedinci ve sekizinci sınıflarda işlenen teknoloji ve tasarımdan bazı konuları bahsedelim. Teknoloji ve tasarım sunuları öğrencilerin derslerinde ve dönem ödevlerinde çok yardımcı olmaktadır. Bunlar kesinlikle emin olabilirsiniz. Teknoloji tasarım konularından biri yapım kuşağıdır. Yapım kuşağı demek projelerde yapılan aşamaya denilmektedir. Yapım kuşağında ise beş aşama beş aşama vardır. Bunlarda uygulama, dosyalama ve değerlendirmedir. Bu saydığımız aşamaları tek, tek yerine getirilir. Yapım kuşağında yapılması gereken bazı hususlar vardır. Projenin mutlaka estetik ve düzgün olmalıdır. Projenin uygulanmasında tasarımı yapılması için malzemeler bir arada olup sonra da projeye başlanılmalıdır. Proje aşamaya geçildikten sonra ayrıntılı yazılmaktadır. Proje tamamlanması az kaldıysa son olarak projeler değerlendirilir. Daha sonra da eğer projede eksikler varsa tekrar gözden geçirilir ve bilgilerde yanında yazılmalıdır. Bunlarda yapıldıktan sonra proje hayata geçirilir. Aynı zaman da yapım kuşağı da bitmiş olur.

Teknoloji tasarım sunuları konularından diğeri de kurgu kuşağını anlatacağız. Teknoloji derslerinde kurgu yapılmaya başlamadan önce hayali düşünceden geçip daha sonra projeyi kağıda çizmelisiniz. Sonrasında da kurgu kuşağı tamamlanmış ve artık yapım aşamasına da geçilir. Kurgu kuşağında da beş aşama vardır. Verileri toplamak, malzemelerin listesi, maliyeti hesaplamak, yapılacak projenin tasarım önerisi ve varsa problemler gözden geçirilir. Kurgu kuşağında varsa problemler gözden geçirilmesinin amacı projede sorunlar varsa yapım aşamasına geçmeden bilinmesi çok önemlidir. Sorunlar tespit edilerek problemlere çözümler bulunur. Bunu sakın unutmayınız. Eğer kurgu projesinde sorunlar çıkarsa o zaman veriler toplanır. Veriler internetten ve ya ders notlarından bilgileri toplayabilirsiniz. Yalnız veri toplarken mutlaka bilgilerin doğru olması gerekmektedir. Sıra düzen kuşağını anlatmaya geldi.

Düzen kuşağı üç şekilde bulunmaktadır. Bunlarda bütün parça, modül ve birimdir. Düzen kuşağı yapmadan önce birimler oluşturulmalıdır. Sonra da birimler bir arada iken modüller oluşturulmalıdır. Modüllerde büyük parçalar oluşturulmaktadır. Düzen kuşağında ilk önce birimin oluşturulması şarttır. Teknoloji tasarım sunuları ile ilgili bilgi arayan öğrenciler bu siteden umarım yardım alabilirler ve umarım bu sitedeki bilgiler sizlerin çalışmalarına çok yardımcı olur. Teknoloji ve tasarım dersleri yedinci sınıftan itibaren öğrencilerle buluşmaktadır. Teknoloji ve tasarım dersleri sayesinde öğrencilerin el becerileri gelişmeye başlanmaktadır. Öğrencilerin el becerilerinin gelişmesi çok önemlidir.

Teknoloji dersleri öğrenerek zaman teknolojisine de bu sayede ayak uydurmayı da bilmek demektir. Teknoloji ve tasarım derslerinin amacı budur. Öğrenciler teknoloji ve tasarım derslerinde öğretmenlerinin gözü önünde hayallerdeki ve düşündükleri icatları yaparlar. Teknoloji ve tasarım dersi aynı zaman da bilimsel araştırmak da denmektedir. Teknoloji dersini iyi öğrenerek ve ayrıca bilimsel yöntemleri de kullanarak problemlerinize çözüm bulabilirsiniz. Teknoloji ve tasarım dersleri yaratıcı beyni olan öğrenciler daha çok icat çıkarıyorlar. Teknoloji ve tasarım dersleri okul yıllarında öğrenilmesi gerçekten de çok önemli olmaktadır. Öğrenciler hayal gücünü ve zekalarını kullanarak ortaya çok değişik icatlar çıkarabilirler.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Öğretim Teknikleri Slayt

Öğretim Teknikleri Slayt

17 Aralık 2016
514 views
Klavye Eğitimi Slayt İndir

Klavye Eğitimi Slayt İndir

10 Ocak 2016
927 views
HTML Nedir Slayt İndir

HTML Nedir Slayt İndir

8 Ocak 2016
602 views
İşletim Sistemleri Slayt İndir

İşletim Sistemleri Slayt İndir

4 Ocak 2016
1.169 views
TEKNOLOJı TASARIM

TEKNOLOJı TASARIM

12 Şubat 2014
426 views
3 Boyutlu Televizyon (3DTV) slaytı

3 Boyutlu Televizyon (3DTV) slaytı

30 Mart 2013
433 views
Teknoloji Tasarım Sunusu

Teknoloji Tasarım Sunusu

20 Şubat 2013
518 views
Bilgisayar nedir – Ne işe yarar ?

Bilgisayar nedir – Ne işe yarar ?

9 Ocak 2013
437 views
JULES VERNENıN HAYATI SUNUSU

JULES VERNENıN HAYATI SUNUSU

6 Aralık 2012
434 views
Bunlar da var!
Nesneleri tartalım sunusu

Nesneleri tartalım sunusu

20 Ocak 2012
333 views
8.sınıf Mayoz ve Mitoz Bölünme

8.sınıf Mayoz ve Mitoz Bölünme

9 Ocak 2013
318 views
SERÇE ıLE KERTENKELE SUNUSU

SERÇE ıLE KERTENKELE SUNUSU

20 Eylül 2011
363 views
HOş GELDıNıZ slaytı

HOş GELDıNıZ slaytı

20 Nisan 2010
425 views
YER YÜZÜNDE YAşAM SUNUSU

YER YÜZÜNDE YAşAM SUNUSU

31 Mart 2011
466 views
Elektrik devresi slaytı

Elektrik devresi slaytı

1 Nisan 2011
337 views
Çevre Sunusu

Çevre Sunusu

26 Nisan 2011
409 views