Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Tarkan

Torque Converter Repairing

Tanıtım Yazıları 21 Şubat 2017
266 views

Torque Converter Repairing Torque Converter

Repairing işlemleri Turan Torna atölyesinde titizlikle yapılan en önemli faaliyetlerden olmaktadır. Geçmişten günümüze gelen otomatik şanzıman bakım onarım arıza tespiti ve revizyon çalışmaları en ince detayına kadar biriken tecrübe ve deneyimli teknik elemanların desteğinde yapılmaktadır. Yapılan çalışmalar kapsamında bilinmesi gereken önemli noktaları öncelikle otomatik vites kullanan araçların sürücülerine aktarmak sureti ile bilinçli kullanıcı oluşmasına destek sağlanmaktadır. Bu aşama da ilk önce aktarılması gereken Tork konvertörü ana elemanlar olarak 4 parçadan oluşmaktadır. Belirtilmesi gereken bir diğer konu verimi artırmak ve performansı yükseltmek amacı ile kullanılan kilit mekanizmasının yanında sarsıntıyı en aza indiren yay mekanizması gibi yardımcı parçalar da günümüz teknolojisinde yaygın bir şekilde kullanıldığı belirtilmesi gerekmektedir. Diğer bir önemli konu ise tork konvertörü kullanımı ilk olarak 1950’li yıllara dayanmaktadır. Fakat dikkat çekici bir özellik olan çalışma prensibi hiç değişmemiştir.

Tork konvertörü temel çalışma prensibi impeller, stator, türbin ve kapak ana parçaları vasıtası ile sağlanmaktadır. Buradan hareketle çalışma prensibide aktarılması sayesinde kullanılan otomatik şanzımanın performansını ortaya koyan tork konvertörünün Torque Converter Repairing işlemine gerek duyulduğunda nasıl bir tamirat gerektiğini kabaca bilinçli hale gelinmiş olacaktır. Tork konvertörü volan ile motor ve şanzıman arasında bağı oluşturmaktadır. Motor çalışıp volan dönmeye başladığında kapak ve buna bağlı olan impeller dönerek şanzıman yağını hareketlendirir. Harekete geçen yağ impeller den türbüne hareket verir. Türbünün dönmeye başlaması ile motorun hareketi şanzımana iletilmiş olmaktadır. Burada asıl bilinmesi gerken türübün sayesinde şanzıman içinde oluşan tork katlamasının değişim sağlandığı konusu önem arz etmektedir.

Torque Converter Repairing işlemi Turan Torna atölyesinde yapılırken özellikle tork konvertöürü kilitleme fonksiyonları gerekli testler yardımı ile en verimli şekilde oluşması sağlamaktadır. Çünkü tork konvertörü kilit sistemi son teknoloji ürünü olarak en yüksek yakıt tasarrufu sağlayan bir sistem olmaktadır. Araç sabit hızla gitmesi istendiğinde tork konvertörü kilit sistemi devreye girerek türübün ve statör bağımsız hareket etmeye başlamaktadır. Burada tork katlamasına gerek kalmadığında motor ayrıca güç harcamayacağı için yakıt tasarrufu maksimum düzeyde sağlanmaktadır. Torque Converter Repairing işlemi yapılırken özellikle doğu gerektiren ve revizyon gerektiren parçalar teknik donanımlı Turan Torna atölye elemanları tarafından kapaklar ve türbün tamamen torna tezgahlarına girmeden önce kaynak işlemleri el değmeden otomatik kaynak makinelerinde hava boşluğu ve cüruf kalıntısı bırakmadan yapılmakta ve torna tezgâhlarında yenileştirme işleminden geçirilmektedir. Yapılan Torque Converter Repairing yani tork konvertör tamiri işleminde en hassas ölçü aletleri ve özel tasarlanmış basınç test cihazalar kullanılarak tamir işlemleri yapılmaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

31 Mart 2016
359 views
Çorum ‘da Sanayi Ve Madencilik

Çorum ‘da Sanayi Ve Madencilik

25 Mart 2016
331 views
Osmanlı Ürünleri İle Evinizi Süsleyin

Osmanlı Ürünleri İle Evinizi Süsleyin

27 Şubat 2016
5.093 views
Ders Çalışma Serüvenim!

Ders Çalışma Serüvenim!

9 Ocak 2016
634 views
Girne Otelleri ve İsimleri

Girne Otelleri ve İsimleri

6 Ocak 2016
458 views
V Pills Satış Noktaları

V Pills Satış Noktaları

1 Ocak 2016
585 views
Bunlar da var!
ÇOKGENLER  SUNUSU

ÇOKGENLER SUNUSU

4 Ocak 2012
301 views
YA ıSTıKLAL YA ÖLÜM SLAYTI

YA ıSTıKLAL YA ÖLÜM SLAYTI

11 Nisan 2010
380 views
HAYAT VEREN ZAFER  SUNUSU

HAYAT VEREN ZAFER SUNUSU

2 Mayıs 2012
288 views
ETNOLOJı SUNUSU ıNDıR

ETNOLOJı SUNUSU ıNDıR

29 Mart 2013
350 views
Galatasaray slaytı

Galatasaray slaytı

22 Aralık 2011
612 views
UYGARLIğA ADINI VERENLER

UYGARLIğA ADINI VERENLER

27 Aralık 2011
357 views
şııR VE ZıHNıYET

şııR VE ZıHNıYET

29 Mart 2011
355 views