Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Tarkan

Türkçe Sunuları

Türkçe Sunuları

 

Sizlere bu yazımızda beşinci sınıf Türkçe sunuları anlatacağız. Türkçe derslerinde geçen konuları sizlere birebir bahsedeceğiz. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Beşinci sınıf Türkçe derslerinde geçen sözcükte anlam, cümlede anlam, parçada anlam, yazım bilgisi, dil bilgisi, edebi türler ve söz sanatlar konularını yazacağız. İlk olarak gerçek anlamın ne olduğunu anlatalım. Gerçek anlam demek ilk aklınıza gelmiş olan anlama denir. Yan anlam ise gerçek anlama hemen, hemen yakın olan bir anlamdır. Mecaz anlam ise hep bir benzetme yaşayan anlama verilen addır. Son olarak da terim anlamdan bahsedelim. Terim anlam sanatı ve spor anlatan anlamdır. Aynı zaman da kelimenin içinde matematiksel işlemlerde geçiyorsa buna da terim anlam denir.

Eş anlamlı kelimeler ise hem yazılışları ve hem de okunuşları farklı olan anlamlara denir. Yakın anlamlı kelimeler ise yazılış ve hem de okunuşu farklı olmakla birlikte birbirinin yerini tutmayan kelimelere denir. Genel ve özel anlamlı kelimeleri anlatmaya geçelim. Bunlar söylenirken tekil olur ama anlamlar geniş olan kelimelere denir. Somut ve soyut anlamlı kelimelere de geçelim. Somut anlamlı kelimeler duyu organımız ile algıladığımız sözcüklere denir. Yani elle tutulabilen fakat gözle de görebildiğimiz şeylerdir. Soyut anlamlı kelimeler ise duyu organlarımız ile algılayamadığımız örneğin iyilik, kötülük ve nefret gibi. Deyimleri de anlatmaya geçersek olan olayları ve ya bir durumu anlatılan etkileyici anlatmak ve anlatılan gerçek anlamlardan uzaklaşarak anlatmak demektir.

Atasözler ise bilgi veren ve öğüt veren sözlere verilen addır. Özdeyişler de düşünceleri daha çok kısa olarak ve özlü olarak anlatmaktadır. Yansımalar varlıkların, hayvanların ve bazı makinelerin çıkardığı sesleri taklit etmek demektir. İkilemeler demek de zıt anlamların çok geçtiği ve sürekli tekrar edilmesi demektir. Şimdi geçelim cümlede anlam konulu Türkçe dersini anlatmaya neden ve sonucu bildiren cümleleri ve sonuçta da birinci bölümden itibaren tüm sonuçları anlatandır. Amaç ve sonuç cümleleri ise hangi amaç ile yazılmış olduğu belirten cümlelere denir. Gelelim cümle yorumlama konusuna ve cümlenin konusunu açıklamasını anlatalım.

Cümlenin konusu demek cümlenin içerisinde geçen kavramlar cümlenin konusunu belirler. Cümlenin ana fikri ise cümlenin içerisinde asıl anlatmak isteyen konular anlatıldığı için cümlenin ana fikri denir. Cümlenin ifade ettiği sözcükler ise terim cümleleri, öneri cümleleri, eleştiri cümleleri, uyarı cümleleri, tahmin cümleleri, olasılık cümleleri, abartma cümleleri ve ikilem cümleleridir. Terim cümleleri demek ünlü kişileri ve tanınmış olan kişileri anlatmak demektir. Öneri cümleleri ise ortaya çıkan sorunları sürdüğü cümlelerdir. Eleştirici cümleleri ise bir insanın yapıldığı olayın yanlış ve ya doğru olduğunu söyleyerek onu yönlendiren cümlelerdir.

Uyarı cümleleri kişinin yanlış olan davranışlarından onu uzakta tutmak için hatırlatan cümlelerdir. Tahmin cümleleri ise bir takım gözlemlere dayanarak olayı kestirebilme cümleleridir. Olasılık cümleleri gerçekleşmesi mümkün olmayan cümlelerdir. Abartma cümleleri de bir olayı daha fazla anlatan cümlelerdir. İkileme cümleleri kararsızlık demektir. Yani bir konuyu anlatırken tam olarak karar verememektir. Bu sayfadan istediğiniz Türkçe sunuları bölümü ve dersleriniz için Türkçe sunuları hazırlayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
8.sınıf eleştiri  cümleleri sunusu

8.sınıf eleştiri cümleleri sunusu

27 Nisan 2015
578 views
8.sınıf uyarı cümleleri sunusu

8.sınıf uyarı cümleleri sunusu

27 Nisan 2015
505 views
8.sınıf tasarı cümleleri sunusu

8.sınıf tasarı cümleleri sunusu

27 Nisan 2015
527 views
8.sınıf ikilemeler sunusu

8.sınıf ikilemeler sunusu

27 Nisan 2015
619 views
Bunlar da var!
SÖZCÜKTE ANLAM SUNUSU

SÖZCÜKTE ANLAM SUNUSU

22 Nisan 2011
299 views
ıTHALAT sunusu

ıTHALAT sunusu

16 Nisan 2010
347 views
ELEKTRONLARIN DıZıLıMı SLAYTI

ELEKTRONLARIN DıZıLıMı SLAYTI

5 Şubat 2014
339 views
Lidyalılar

Lidyalılar

9 Şubat 2012
363 views
ATATÜRKÇÜLÜK SUNUSU  ıNDıR

ATATÜRKÇÜLÜK SUNUSU ıNDıR

18 Ocak 2012
307 views
oruç sunusu

oruç sunusu

5 Ekim 2012
335 views
CEBıRSEL ıFADELER VıDEOSU

CEBıRSEL ıFADELER VıDEOSU

5 Haziran 2011
354 views
Buluşların serüveni slaytı

Buluşların serüveni slaytı

24 Mart 2011
381 views