Tork Konverterler

Bahar Yorgunluğunu Giderme Yolları

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Doğru Üniversite Tercihi Nasıl Yapılır

Üniversite Adaylarına Sürpriz

Hayatı Anlatan Sunular, Nedir 4 Mart 2016
45 views

Üniversite Adaylarına Sürpriz

32 Üniversite Bölüm Puanı Değişti Geçmiş yıllarda tıp bölümünde yapılan başarı sırası barajı ile hukuk bölümündeki yapılan puan değişikliğinin ardından zamanımız da aralarında uluslararası ilişkiler bölümü, siyaset bilimi ve gazetecilik bölümünün de olduğu bunlara benzer toplam 32 üniversite bölümünün puan türü değiştirilmiştir. Bu bölümleri seçerek tercih ettikleri bölümlerde okumak isteyen öğrencilerin LYS girdikleri anda edebiyat konularına ve coğrafya konularına ağırlık vermeleri gerekmektedir. Türkçe-Matematik ağırlıklı soru grupları ile Türkçe- Sosyal ağırlıklı sour grupları alanında matematiğin bu dönemde ağırlığı azalmaktadır. Edebiyat konuları ile ağırlıklı sorularının önemi artmıştır. TM( Türkçe-Matematik) – 2 puan türü kullanılarak öğrenci alan Avrupa Birliği ilişkileri bölümü, Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler bölümü, Uluslararası İlişkiler bölüm programları bu yıl itibari ile TM (Türkçe-Matematik)-3 puan türüyle öğrenci alacağı belirtilmiştir.

Yani buradan çıkacak gerçek matematik ağırlıklı soruların yerine edebiyat ağırlıklı sorular ağırlık kazandı. Gazete haberine göre; TS (Tükçe-Sosyal)-1 puanıyla öğrenci alan gastronomi bölümü ve mutfak sanatları bölümü, gazetecilik bölümü, görsel iletişim bölümü, halkla ilişkiler bölümü, gibi değişik üniversite bölümleri ise TS (Türkçe-Sosyal)-2 puanıyla öğrenci alım işlemi gerçekleştireceği belirtilmektedir. Yani buradan çıkarılacak sonuç itibari ile Türkçe ve edebiyat ağırlıklı sorular ağırlık kazandığı açıklanmaktadır. LYS uygulaması için geri sayım başladı. LYS sınavları için belirlenen tarihler olarak yapılan açıklamada; Üniversite Sınav Takvimi 18 Haziran Cumartesi günü: LYS-4 19 Haziran Pazar günü: LYS-1 (Matematik) 25 Haziran Cumartesi günü: LYS-2 (Fen bilimleri) 25 Haziran Cumartesi: LYS-5 (Yabancı bil) 26 Haziran Pazar günü: LYS-3 (Edebiyat-coğrafya) Üniversite Kontenjanları Nasıl Belirlenecek? Okulun yapı itibari ile içeriğinde barındıracak ve geleceğe hazırlayacağı öğrencilerin belirleme durumuna göre kontenjan açılacağı yetkililer tarafından açıklanmıştır.

Üniversitelerde ve tüm eğitim kurumlarında uygulanan eğitim süreci içinde vakit konusunda herhangi bir önceden belirleme yapılmadan ve bildiri ilan etmeden tüm üniversitelerde yerinde denetim yapacak ve bunun sonunda belirlenecek olan altyapı, kütüphane imkanları, eğitim öğretimin niteliğinin belirlemesi, öğrenci memnuniyeti yükseltme gibi konuları da incelemeye alacaklarını belirtmektedirler. Bundan sonra belirlenecek kontenjanların değerlendirme işlemlerinde bu konu ile ilgili hazırlanan raporlarda da dikkate alınacağı konusunda açıklamalar yapılmaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Estetik Operasyonları

Estetik Operasyonları

11 Mart 2016
32 views
YGS Nedir?

YGS Nedir?

4 Ocak 2016
891 views
TEOG Nedir?

TEOG Nedir?

2 Ocak 2016
1.120 views
Akşemseddin’in hayatı sunusu

Akşemseddin’in hayatı sunusu

22 Nisan 2015
430 views
Harezmi’nin hayatı sunusu

Harezmi’nin hayatı sunusu

21 Nisan 2015
434 views
Ali Kuşçu’nun hayatı sunusu

Ali Kuşçu’nun hayatı sunusu

21 Nisan 2015
464 views
Yunus Emre’nin hayatı sunusu

Yunus Emre’nin hayatı sunusu

19 Nisan 2015
293 views
Bunlar da var!
SEBEP SONUÇ BıLDıREN KELıMELER SUNUSU

SEBEP SONUÇ BıLDıREN KELıMELER SUNUSU

30 Aralık 2011
151 views
İngilizce Seviye Tespit Sınavları

İngilizce Seviye Tespit Sınavları

14 Aralık 2015
249 views
YAşADIğIM ÇEVRE  SUNUSU

YAşADIğIM ÇEVRE SUNUSU

2 Mayıs 2012
118 views
PıSAGOR BAğINTISI SUNUSU

PıSAGOR BAğINTISI SUNUSU

4 Nisan 2011
58 views
8.SINIF YESEVLıLıK SUNUSU INDIR

8.SINIF YESEVLıLıK SUNUSU INDIR

9 Ocak 2012
176 views
ıSıM (AD) SLAYTI

ıSıM (AD) SLAYTI

5 Ekim 2013
131 views
ÇARPANLARA AYIRMA SUNUSU

ÇARPANLARA AYIRMA SUNUSU

2 Mayıs 2011
118 views
OSMANLI DEVLETı slaytı

OSMANLI DEVLETı slaytı

15 Nisan 2010
144 views