4. Sınıf Hауаt Bilgiѕi

Kıvanç Tatlıtuğ

Gülben Ergen

FATİH PORTAKAL

Uyku Apnesi

Sağlık Sunuları 7 Nisan 2016
331 views

Uyku Apnesi Belirtileri ve Tedavisi

Horlama şikayetleri, yetişkinlerde ve çocuklarda oldukça sık görülebilmektedir. Dikkate alınmayan horlama durumları ,tıkayıcı uyku apnesinin bir göstergesi olabilir. Uyku sırasında horlama ile birlikte solunum eyleminin belli süreler içinde durması ve kandaki oksijenin azalması tıkayıcı uyku apnesi olarak tanımlanmaktadır. Buna bağlı olarak gece idrara çıkmak, terlemenin artması, uykudan uyanırken yoğun oksijen isteği duymak, sabah yorgun uyanmak ve gün içi uyuklamak gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bazı kişilerde bu belirtiler çok yoğun bir hal aldığında kalp ritim bozukluklarına yol açabilmektedir. Uyku apnesi hastalığı, basit bir horlama ile kendini göstermekte olup zamanla ilerleyen bir probleme dönüşebilmektedir. Devam eden horlama şikayetiniz varsa, sabahları uyanmakta güçlük çekiyorsanız ve uykunuzu almış olmanıza rağmen gün içinde uyku haliniz devam ediyorsa dikkatli olmanız ve gerekli tedaviye başlamanız önerilir.

Uyku Apnesi Belirtileri Nelerdir?

Uyku apnesi hastalığının görülen ilk belirtilerinden biri sabah yorgun bir şekilde uyanmaktır. Gün boyu aynı uyku halinin devam etmesi ve konsantrasyon eksikliği hissetme gibi sorunlar yaşıyorsanız uyku apnesi hastalığına yakalanıp yakalanmadığınız konusunda bir hekime muayene olmalısınız. Uyku apnesi hastalığının teşhisi için, kulak burun boğaz bölümü, nöroloji bölümü ya da göğüs hastalıkları bölümüne gidebilirsiniz. Bu hastalık için, belirtilen bölümler teşhis koyabilmektedir. Kontrol için gittiğiniz bölümde, kulak burun boğaz, akciğer ve göğüs muayenelerinden geçersiniz. Gerekli bir durumda ise nörolojik bir muayeneden geçebilirsiniz. Ayrıca bu kontrollerin dışında çeşitli laboratuvar testleri ile gece yapılan uyku testi de incelenir. Gece, uyku testi için uyku odasına alınan hasta uyutulur ve bu esnada uyku sırasında yer alan apnelerin sayısına, kandaki oksijen miktarına, tansiyon seviyelerine bakılır. Bu ölçümler gece boyu düzenli olarak bilgisayar ekranına kaydedilir. Yaklaşık 6-7 saat boyunca incelenen bu veriler ışığında, uyku apnesi hastalığına dair bilgiler ortaya konularak tedaviye geçilir. Uyku apnesi için kesin teşhis, polisomnografi testi yapılarak belirlenmektedir. Bu test, uyku apnesi hastalığında görülen belirtilere sahip kişiler için, mutlaka yaptırılmalıdır.

Uyku Apnesi Nasıl Tedavi Edilir?

Uyku apnesi hastalığı kesin teşhisi konulduktan sonra, bu hastalığın tedavisinde cerrahi uyku apnesi tedavisi ile tıbbi uyku apnesi tedavisi olmak üzere 2 yöntem uygulanır. Tıbbi uyku apnesi tedavisinde, cpap adı verilen cihazlar yardımıyla, gece boyunca rahat bir nefes alınması sağlanır ve kandaki oksijen miktarının düşmemesi sağlanır. Bu tedavi ile bir süre sonra hastalık düzelir. Cerrahi uyku apnesi tedavisinde ise burunda meydana gelen tıkanıklık, boğazdaki hava yollarını engelleyen sorunlar, üst solunum yollarına ait darlıklar veya bademciklerin irileşmesi gibi durumlar cerrahi müdahale ile ortadan kaldırılır. Bu tedavilerin uygulanmasından sonra ,uyku apnesi hastalığına yakalanmış kişinin yaşam kalitesi oldukça yükselir. Uyku apnesi hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan tüm problemler ve risklerden uzaklaşılmış olunur.

Etiketler:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Sağlık Sunuları

Sağlık Sunuları

21 Mart 2017
314 views
Sağlık Sunuları

Sağlık Sunuları

27 Şubat 2017
363 views
Bahar Yorgunluğunu Giderme Yolları

Bahar Yorgunluğunu Giderme Yolları

4 Nisan 2016
361 views
Estetik Operasyonları

Estetik Operasyonları

11 Mart 2016
369 views
Bakteriler

Bakteriler

4 Mayıs 2015
576 views
hasta taşıma yolları sunusu

hasta taşıma yolları sunusu

19 Nisan 2015
470 views
Bunlar da var!
SAğLIğA ZARARLI MADDELER SLAYT

SAğLIğA ZARARLI MADDELER SLAYT

30 Mart 2011
683 views
İskender İmparatorluğu Slayt İndir

İskender İmparatorluğu Slayt İndir

24 Aralık 2015
1.176 views
Fiilimsiler sunusu

Fiilimsiler sunusu

26 Aralık 2011
370 views
EğıM

EğıM

30 Nisan 2013
326 views
MıKROSKOPBıK CANLILAR HAKKINDA SLAYT

MıKROSKOPBıK CANLILAR HAKKINDA SLAYT

7 Şubat 2014
384 views
PARıS ANTLAşMASI SUNUSU ıNDıR

PARıS ANTLAşMASI SUNUSU ıNDıR

14 Şubat 2013
243 views
BıLıMSEL YAZI SUNUSU ıNDıR

BıLıMSEL YAZI SUNUSU ıNDıR

9 Mart 2013
338 views