İlker Kaleli

Emir Berke Zincidi

Sibel Can

Ajda Pekkan

Veli Toplantı Tutanağı

Bilgi ıçerikli Sunular, Nedir 9 Aralık 2016
418 views

Veli Toplantı Tutanağı

Öğrencilerin durum değerlendirmesi, başarıları hakkında görüşmeler, devamsızlıkları ve okul içi davranışları gibi pek çok durum ele alınırken, veli toplantıları elbette ki pek çok kişinin önemsemesi gerekenler arasında. Sizlere bu yazımızda bir veli toplantısında hangi konulara yer veriliyor onlardan bahsedelim. Toplantı tutanakları, her sınıf ve her dönem için farklı içeriklere sahip olabilir. Genel ve sabit bilgiler arasında; veli toplantı tutanağı tutulurken; toplantı tarihi, toplantı saati, toplantı numarası ve toplantı yeri gibi bilgiler yer almaktadır. Toplantı konuları nelerdir? Öğrenci velileri ile görüşülen konular, her toplantı için yine farklı sorunlar ele alınarak değişiklik gösterse de, genel olarak sınıf öğretmenleri, ders öğretmenleri ya da müdürler tarafından ele alınan konular aşağıda ki gibidir. Toplantının başlaması İlk olarak toplantıyı gerçekleştiren kişi, sınıfa giriş yaparak, öğrenci velileri için bir yoklama yapmaktadır. Toplantıya katılan kişilerden imza toplanırken, kimlerin gelip gelmediği de kontrol edilir. Sonrasında ise; her hangi bir sebepten dolayı toplantıya katılamayan veliler ile daha sonra görüşülmesi kararı verilerek toplantı başlatılır.

Eğitim ve öğretim yılı hakkında Toplantının başlaması ile birlikte ilk olarak bulunulan eğitim ve öğretim yılı hakkında genel görüşmeler yapılır. Bu görüşme yine öğretmenin yorumları ve gelişimleri ile devam ederken, öğrencilerin bu yıl için uyumu hakkında görüşmeler yapılması ile devam eder. Yine veliler öğrencilere karşı nasıl davranması gerektiği bilgileri de verilirken, yine ilköğretim çağı içerisinde olan öğrenci velilerine bir seminer veriliyorsa eğer, bu durumda kesin olarak beslenme şartlarına yer verilir. Beslenme ve kılık kıyafet Her ne kadar beslenme ilk şart olsa da, elbette ki yine okul içerisinde kılık kıyafet giyimi hakkında da bazı bilgiler velilere sunulmaktadır. Eğer ki her hangi birkaç öğrenci okul kurallarına uymuyorsa, en azından ismi verilmeden de olsa bu konuda da bilgilendirilmeler yapılarak, sonrasında o veli ile özel olarak görüşmeler yapılabilmektedir. Böylesi daha etik ve mantıklı olacaktır. Kıyafetlerin okul düzenine uygun olmasının yanı sıra temiz ve mümkün olduğunca düzenli olması da söylenenler arasında.

Çocuklar aileyi örnek alır Yine elbette ki oldukça önemli bir konu olurken, çocukların ilk olarak örnek aldıkları çevre aileleridir. Bunun için de sizler anne ve baba olarak kendinize çeki düzen vermeniz, çocuklarınızın yapmasını istediği şeyleri de onlara örnek olarak kendiniz de gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Okul düzeyine göre değişiklik gösterse de, ilkokullarda okuma alışkanlığı kazandırılması adına, çocukların ailesinden kitap okuma alışkanlıklarını görmesi gerçekten önemli bir yere sahip olurken, öğrenciler de bunlardan etkilenerek alışkanlıklarını daha kolay kazanabileceklerdir. Yine davranış konusunda da çocuklarınıza nasıl davranıyorsanız onlarda böyle bir tutum sergilemekte olacaktır. Bu konularda da genel bilgiler verilerek, farklı konulara değinmeye devam edilir. Tabi ki arkadaşlık ilişkilerinin de olumsuz olmaması üzere, bu konuda onlar ile görüşmeniz ve arkadaşları ile aralarında olan davranışlarında düzeyli, tutumlu ve saygılı olmasına özen göstermeniz gerekiyor.

Okul içerisinde yine birbirleri ile kavga ve tartışmalara yer vermemeleri için onları güzel bir dil ile uyarmak her zaman daha mantıklı olabilir. Fakat hiçbir zaman sert bir tutum ve davranış ile onlara baskı kurmanız önerilmez. Kıyaslama yapmayınız Elbette ki her öğrenci belirli bir kapasiteye sahiptir. Sizlerin çocukları her ne kadar derslerine ve ödevlerine önem vermiş olsalar da, veli toplantı tutanağı konularında yer alan sınav stresi ya da bazı etkenlerden dolayı notları düşük geliyor olabilir. Bu durumda sizlerin yapması gereken, onları bir başkası ile kıyaslamamak olacaktır. Sizler bu kıyaslamayı yaptığınızda, çocuklar bütün bir etkileşim içine girerken, neden bu duruma düştüklerini düşünseler de olumsuz olarak etkilenerek, daha kötü sonuçlar elde edebilirler. Bunun içim kıyaslama ciddi anlamda tehlike anlamına da gelebilir. Okula devamı konusu Her en kadar bazı aileler bu konuda oldukça titiz olsa da, maalesef bazıları öğrencilerin okula devam edip etmediği konusunda bilgi sahibi bile değiller.

Bu durum kontrol altına alınmalı ve çocuklarınızın okula devam ettiğinin garantisi alınmalıdır. Bunun için ara ara kontroller yapmanız ve okula devam ettiğinden emin olmanız tavsiye edilir. Fakat bunu onlara hissettirmeden yapmalısınız ki, güvensizlik yaşamakta olduklarını düşünmesinler. Günlük vakitlerini değerlendirmesini sağlayın Yaş aralıklarına göre değişiklik gösterse de, eğer ki tüm gün vaktini TV karşısında geçiriyorsa bu etik bir davranış değildir. Bunun önüne geçmeniz gereklidir. Yine elbette ki ders çalışma esnasında onlara saygı göstermeniz, eğer ki ayrı bir odası yok ise ona uygun bir ortam oluşturmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra ders esnasında geçersiz sebeplerden dolayı onları engellememeniz önerilenler arasındadır. Yine bu bilgiler de veli toplantı tutanağı kapsamında yer alırken; okula vaktinde gidip gelmesi için onlara yardımcı olmanız gerekiyor.

Bir aile ortamı oluşturmak, onlara kahvaltı hazırlamak, kıyafetleri temiz bir şekilde okula göndermek, ilgi göstermek onları iyi hissettirebilecektir. Fakat hiçbir zaman bunun seviyesini kaçırıp şımartmamanız da gerekiyor. Problemlerini anlamaya çalışın Hiçbir zaman onlara şiddet ile bir çözüm sunmayın. Bunun için her hangi bir problemi olduğunda, onları anlamaya ve onlara yönelik bir çözüm bulmayı denemeniz gerekmektedir. Her ne kadar kontrol altında tutmanız gerekse de, çok aşırı baskı kurmak onları sıkacak ve daha büyük hatalara sürükleyecektir. Çok aşırı ilgi zararlı olduğu gibi çok aşırı baskı ve ders çalıştırmaya zorlamakta onlar için zararlı bir davranış olacaktır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Atatürk’ün Hayatı

Atatürk’ün Hayatı

12 Eylül 2017
63 views
İdeal Bir Müdür Nasıl Olmalıdır?

İdeal Bir Müdür Nasıl Olmalıdır?

11 Eylül 2017
62 views
Pasaport Harçları

Pasaport Harçları

9 Şubat 2017
730 views
Değerler Eğitimi Nedir

Değerler Eğitimi Nedir

24 Aralık 2016
731 views
Sınav Analiz Raporu

Sınav Analiz Raporu

23 Aralık 2016
810 views
Sınıf Nöbet Çizelgesi

Sınıf Nöbet Çizelgesi

22 Aralık 2016
747 views
Gerçek ve Mecaz Anlam

Gerçek ve Mecaz Anlam

19 Aralık 2016
692 views
Öğretim Teknikleri Slayt

Öğretim Teknikleri Slayt

17 Aralık 2016
517 views
Seminer Konuları

Seminer Konuları

16 Aralık 2016
783 views
Çanakkale Savaşı Slayt

Çanakkale Savaşı Slayt

15 Aralık 2016
581 views
Bunlar da var!
CÜMLENıN ÖğELERı SUNUSU ıNDıR

CÜMLENıN ÖğELERı SUNUSU ıNDıR

3 Mayıs 2011
338 views
dünyadaki ilk bilgisayar sunusu

dünyadaki ilk bilgisayar sunusu

6 Ekim 2012
311 views
BıRıNCı DERECEN DENKLEMLER

BıRıNCı DERECEN DENKLEMLER

14 Nisan 2010
349 views
Sosyal Bilgiler Öğreniyorum Sunusu

Sosyal Bilgiler Öğreniyorum Sunusu

12 Ekim 2012
329 views
KıLOMETRE VE MıLıMETRE SUNUSU

KıLOMETRE VE MıLıMETRE SUNUSU

30 Nisan 2011
343 views
KAVıMLER GÖÇÜ SUNUSU ıNDıR

KAVıMLER GÖÇÜ SUNUSU ıNDıR

7 Şubat 2013
479 views
sıcaklık sunusu

sıcaklık sunusu

29 Eylül 2014
325 views
MADENLERıMıZ SUNUSU

MADENLERıMıZ SUNUSU

10 Kasım 2012
362 views