FATİH PORTAKAL

Nіlaу Dоrsa

İlker Kaleli

Emir Berke Zincidi

Yatay Geçiş Nedir

Bilgi ıçerikli Sunular, Nedir 8 Mayıs 2016
417 views

Yatay Geçiş Nedir

Yatay geçişin ne olduğunu merak edenlere bu yazımızda ayrıntılı bilgiler vereceğimizden kesinlikle emin olabilirsiniz. Yatay geçiş tamamen üniversite öğrencilerini ilgilendiren bir uygulamadır. Bu uygulama da üniversite sınav sonuçlarına bağlı olmaktadır. Yani sizi bir programa yerleştirdiler ve siz diğer dönemde başka bir programa geçmek için öğrenciler kurallara uyarak yatay geçiş yapma hakkı kazanabilirler. Yatay geçişte aranan şartlar ise genellikle puan türüne bağlıdır. Öğrenci geçiş yapmak istediği programa eğer puanı uygunsa yıl içerisinde yatay geçiş yaptırmaktadırlar. İkinci aranan kural ise üniversite öğrencisinin not ortalamasıdır. Yatay geçiş nedir yapmak isteyenler not ortalamasını hesaplamaları gerekir. Eğer yatay geçiş kontenjanları sınırlı olursa o zaman ortalaması en yüksek puanı olan öğrencilere yatay geçiş hakkı verilmektedir. Üniversite öğrencileri yatay geçiş dönemleri de birinci dönemin bitiminde yapabilirler. Yatay geçiş başvurusu genelde yaz aylarında yapılmaktadır. Üniversite öğrencilerin birinci döneminde not ortalama puanı hesaplanarak yatay geçişleri sağlanmaktadır. Üniversite öğrencileri mutlaka kendi başvuruların web sitesinden takip etmelidir. Bir üniversite öğrencisi yatay geçişte yalnızca iki defa başvurabilir. İkiden fazla asla üniversite öğrencileri başvuramaz. Yüz kişiden fazla öğrenciye yatay geçiş yaptırılmaz. Ayrıca kayıtlarını donduran üniversite öğrencileri yatay geçiş başvuru hakkına sahiptirler. Ama disiplinli cezası olan üniversite öğrencileri asla yatay geçiş için başvuramazlar.

Bazı yatay geçiş türleri de bulunmaktadır. Sizler bu konuda da bilgi vereceğiz. Birincisi kurumlar arası yatay geçiştir. Burada üniversiteye kayıt olan öğrencilerin programı bitmiş ve ortalaması da en az yüz ve üzeri olması gerekmektedir. Yeni kurumsal arası yatay geçiş için aranan şartlar vardır. Genel olarak alınan şartlar ise, uluslararası olarak dil sınavlardan geçmesi gerekir. Açık öğretimden yatay geçiş olabilir mi diye sorarsanız eğer, mutlaka taban puanlarınız ile yerleşerek istediğiniz puanın yüksek olması gerekmektedir. Yalnız bilinmesi gereken önemli bir bilgi de geçmek istenilen programa ücret ödenmesi gerektiğini de biliniz. Merkezi yerleştirmek için merak edilenler ise üniversite öğrencileri yetenek sınavlarında başarılı olmaları şarttır. Yüksek öğretim kurumlar için yatay geçiş ise yüksek lisanstan geçmek için diplomaları ile yatay geçiş yapabilmeleri mümkündür. Türk silah kuvvetleri için de özel kanunlar ile yatay geçiş yapabilirler. Bazı öğrenciler üniversite kazanmaktadır. Ama bazı dönemden sonra da memnun kalmazlar. Bunun için de bazı seçenekleri değerlendirmeniz gerektiğini de bilmelisiniz. Bu değerlendirmelere uyan öğrenciler yatay geçiş yapabileceklerdir. Birinci dönemden sonra yatay geçiş için şartları lütfen değerlendiriniz. Bu konu ile ilgili aklınıza eğer takılmış olan sorular varsa sitemize girip hemen yanıt alabileceğinizden hiç şüpheniz olmasın.

Yatay geçiş başvurusu yapacağınız üniversite için orjinal diploma ile fotokopisi olması da gerekmektedir. Yatay geçiş yapacağınız bölüm için o bölüme puanınızın o bölüme mutlaka aynı olması gerekir. Yatay geçiş için nereye başvurulması gerektiğini merak ediyorsanız öncelikle gereken puanları toplayın ve üniversiteye öğrenci işlerine giderek ama bizzat kendiniz giderek posta yolu ile de yatay geçmek istediğiniz üniversiteye başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca üniversite de burslu bir şekilde okuyan öğrenciler bu başka bir üniversiteye yatay geçiş yapabilir ama malesef bursları yatay geçiş yaptıkları üniversitede bursları geçerli olmayacaktır. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Açık öğretim ve uzak öğretim mümkün olduğunu unutmayınız. Dersleri başarısız olan öğrencilerin yatay geçiş hakları yoktur. Bunu sakın unutmayınız. Mutlaka öğrencilerin dersleri başarılı olması gerekir. Dersleri başarılı olan öğrenciler istedikleri bölüme yatay geçiş yapabilirler. Aynı zaman da üniversiteden başka bir üniversiteye fakat bölümünü değiştirmeden aynı bölüme yatay geçiş yapabilirler. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Bu konu hakkında da hiç bir sorun yaşamazsınız. Yeteri kadar okuduğunuz üniversite derslerinde başarılı olun. Ayrıca okuduğunuz üniversitede disiplin cezası ve uyarı almayın. Yoksa yatay geçiş için bütün bunları yapamazsınız.

Başarılı bir üniversite öğrenci istediği üniversiteye istediği her bölüme yatay geçiş yapıp eğitimine devam edebilir. Yatay geçiş nedir hakkında merak ettiğiniz bilgileri buradan fazlasıyla yer aldığını düşünüyorum. Öğrenciler kendileri hakkında daha parlak bir fikir ve kendilerine daha parlak bir gelecek sunmak için yatay geçiş hakkını düşünebilirler. Bu yüzden de yatay geçiş sınav tarihlerini mutlaka takip etmeniz ve sınav tarihlerini asla kaçırmamanız gerekmektedir. Yatay geçiş ülkemizde yerleştirme programlarının kontenjanlarının sayısını ve hemen başvurup kaçırmamalısınız diyorum. Üniversite öğrencilerinin puanları yüksek olduğu takdirde iki yıllıktan bile dört yıllığa geçiş yapabilirler. Ama yatay geçiş yanızca iki defa kak kullanabilirsiniz. Yatay geçişler de birinci döneminden sonra yapılmaya başlamaktadır. Eğer kontenjan sayısından fazla başvuru olursa o zaman üniversite önerilir. Ösym sınav sonuçlarına bakılmaktadır. Üniversite öğrencileri yatay geçiş yapmak için öğrenciler geçiş şartlara mutlaka aynen uyulması gerekmektedir. Üniversite öğrencilerinin çoğu başarılı olduklarından dolayı yatay geçiş yaptığını söyleyebiliriz. Bu yüzden de yatay geçiş yapmak için iyice düşünmeniz gerekir. Çünkü yatay geçiş yapmak için sürekli sınava girip geçiş yapmayı sürekli alışkanlık haline getirmelisiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Atatürk’ün Hayatı

Atatürk’ün Hayatı

12 Eylül 2017
67 views
İdeal Bir Müdür Nasıl Olmalıdır?

İdeal Bir Müdür Nasıl Olmalıdır?

11 Eylül 2017
64 views
Pasaport Harçları

Pasaport Harçları

9 Şubat 2017
734 views
Değerler Eğitimi Nedir

Değerler Eğitimi Nedir

24 Aralık 2016
734 views
Sınav Analiz Raporu

Sınav Analiz Raporu

23 Aralık 2016
814 views
Sınıf Nöbet Çizelgesi

Sınıf Nöbet Çizelgesi

22 Aralık 2016
753 views
Gerçek ve Mecaz Anlam

Gerçek ve Mecaz Anlam

19 Aralık 2016
696 views
Öğretim Teknikleri Slayt

Öğretim Teknikleri Slayt

17 Aralık 2016
521 views
Seminer Konuları

Seminer Konuları

16 Aralık 2016
786 views
Çanakkale Savaşı Slayt

Çanakkale Savaşı Slayt

15 Aralık 2016
585 views
Bunlar da var!
Savaş Slaytı

Savaş Slaytı

21 Nisan 2010
389 views
Doğal Sistemler Sunusu

Doğal Sistemler Sunusu

1 Ocak 2014
480 views
ÇEVRE SORUNLARI VE ETKıLERı SLAYTI

ÇEVRE SORUNLARI VE ETKıLERı SLAYTI

2 Şubat 2013
330 views
Zarf Fiiller Slaytı Sunumu ındir

Zarf Fiiller Slaytı Sunumu ındir

24 Mart 2011
473 views
MATEMATıK 7. SINIF ORAN ORANTI SLAYTI

MATEMATıK 7. SINIF ORAN ORANTI SLAYTI

31 Aralık 2012
328 views
YALITKANLIK SUNUSU ıNDıR

YALITKANLIK SUNUSU ıNDıR

12 Mart 2013
325 views
doğal zenginlikler

doğal zenginlikler

31 Mart 2011
221 views
ATATÜRK ÜN ESERLERI SUNUSU

ATATÜRK ÜN ESERLERI SUNUSU

26 Nisan 2012
378 views