Yıldız Parkı’nda Doğa ve Tarihle Kucaklaşmak

Yüz Germede Yeni Dönem İpek Estetiği

Yağlı Yiyeceklerin Zararları

Sevgilinizle Yapabileceğiniz Aktiviteler

Yazar ve Şair Sunuları

Yazar ve Şair Sunuları 31 Mart 2017
313 views

Yazar ve Şair Sunuları

Sizler için yazar ve şair sunuları derledik. En çok romanları okunan ve en çok sevilen yazarlarımızdan biri olan Reşat Nuri Güntekin ünlü yazarımızın hayat hikayesini ve eserleri tanıtacağız. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Reşat Nuri Güntekin yirmi beş kasım bin sekiz yüz seksen dokuz tarihinde İstanbul şehrinde dünyaya gelmiştir. İlk öğretim yıllarında Çanakkale de okumuştur. Sonrasında İzmire gelerek Fransız okulunda öğretimini tamamladı. Daha sonra edebiyat fakültesini okumuştur. Edebiyat fakültesini bin dokuz yüz on iki yılında bitmiştir. Bin dokuz yüz on altı ile bin dokuz yüz on dokuz tarihleri arasında İstanbul şehrinde bir lisede müdürlük yapmıştır. Reşat Nuri Güntekin bin dokuz yüz otuz bir tarihinde eğitim müfettişi olmuştur. Ardından Anadoluyu dolaşarak müfettişlik yapmıştır. Bin dokuz yüz kırk üç yılında Reşat Nuri Güntekin Çanakkale şehrine gitti ve orada milletvekili olmuştur. Bin dokuz yüz kırk yedi yıllarında İşini profesyonel olarak yaptığı için milli eğitimde müfettişlik seçilmiştir.

Reşat Nuri Güntekin bin dokuz yüz elli tarihinde de Paris ülkesine gitmiş ve orada Türkiyeyi temsil etmiştir. Reşat Nuri Güntekin bin dokuz yüz elli dört yılında artık emekliğe ayrılmıştır. İstanbul da yaşarken edebi tiyatrosunda üye oldu. Kanser hastalığına yakalandı ve tedavi için Londraya gittiğinde orada vefat etmiştir. Sonra Reşat Nuri Güntekin karacaahmet mezarlığına gömdüler. Yazarlık hayatına birinci dünya savaşından hemen sonra başladı. İlk yazısını diken dergisinde eski ahbap adlı öyküyü yazmıştı. Ondan sonrada adım, adım yazarlık hayatı başladı. Daha sonra tüm dergilerde ve gazetelerde yayınlarken Reşat Nuri Güntekin tanınan bir isim haline geldi. Bin dokuz yüz yirmi yılında çalıkuşu adlı romanı ile ün salmıştır. Reşat Nuri Güntekin eserlerinden bazıları şunlardır. Çalıkuşu, dudaktan kalbe, yaprak dökümü, ateş gecesi, eski hastalık, değirmen, tanrı misafiri, Leyla ile mecnun ve olağan işlerdir. Yazar ve şair sunuları arıyorsanız bu siteden aradığınızı bulabilirsiniz.

Şimdide en çok şiirleri beğenilen ve okunan şiirleri yazalım. Orhan Veli Kanık yazdığı şiirler ile çok tanınan bir isimdir. Orhan Veli Kanık on üç nisan bin dokuz yüz on dört yılında İstanbul şehrinde doğmuştur. Babasının ismi Fehmi beydir. Annesinin ismi ise Fatma Nigar hanımdır. Orhan Veli Kanık ilkokul eğitimini Beşiktaş ilkokulunda okumuştur. Lise öğretimini ise Galatasaray lisesinde okumuştur. Üniversite hayatını İstanbul da edebiyat fakültesini okumuştur. Ama iki sene sonra bırakmak zorunda kaldı ve iş hayatına atıldı. Orhan Veli Kanık PTT de çalışmaya başlamıştır. Bin dokuz yüz otuz altı yılında da askere gitmiştir. Balayında yedek subaylık yapmıştır. Askerden döndükten sonra milli eğitim bakanlığında tercümanlık işi yapmaya başladı.

Orhan Veli Kanık ilkokul yıllarında iken şiir yazmaya başladı. Tercümanlık ili yaptığı yıllarda Ankara şehrine giderken bir trafik kazası geçirdi ve çukura düştü. Beyni zedelenmiştir. Çok ağrısı vardı ve aniden fenalaşarak hastaneye kaldırdıklarında doktor komaya girdiğini söyledi. Orhan Veli Kanık tedavi edildi lakin kurtulamadı. Orhan Veli Kanık cerrahpaşa hastanesinde vefat etmiştir. Hastanede beyninde oluşan damar çatlamasının sebebi anlaşılamamıştır. Sonra alkol zehirlenmesinden olabileceğini söyledi. Beyninde oluşan damar çatlaması yüzünden Orhan Veli Kanık son zamanlarda çok baygınlık geçiriyordu. Doktorlar alkol zehirlenmesinden dedi. Yazar ve şair sunuları arayanlar bu sayfadan yararlanabilirler.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Yazar Ve Şair Sunuları

Yazar Ve Şair Sunuları

2 Mart 2017
582 views
İbrahim Şinasi Slayt İndir

İbrahim Şinasi Slayt İndir

16 Aralık 2015
1.759 views
Sait Faik Abasıyanık Sunusu

Sait Faik Abasıyanık Sunusu

14 Ocak 2014
925 views
Aziz Nesin Hakkında Bilgiler Sunusu

Aziz Nesin Hakkında Bilgiler Sunusu

5 Ocak 2014
669 views
Ahmet Arif Hakkında Bilgiler Sunusu

Ahmet Arif Hakkında Bilgiler Sunusu

1 Ocak 2014
689 views
Bunlar da var!
MATRıSLER VE DETERMıNANTLAR SUNUSU

MATRıSLER VE DETERMıNANTLAR SUNUSU

16 Ocak 2013
413 views
BOşALTIM SıSTEMı   SUNUSU

BOşALTIM SıSTEMı SUNUSU

12 Nisan 2011
286 views
ıSMıN HALLERı SUNUSU ıNDıR

ıSMıN HALLERı SUNUSU ıNDıR

4 Şubat 2013
447 views
DıKDÖRTGENıN ÖZELLıKLERı SLAYTI

DıKDÖRTGENıN ÖZELLıKLERı SLAYTI

14 Nisan 2010
389 views
ıpek Yolu; slaytı

ıpek Yolu; slaytı

16 Nisan 2010
356 views
Yenilikler ve osmanlı devleti sunusu

Yenilikler ve osmanlı devleti sunusu

4 Nisan 2011
404 views
türkçe sılaytı

türkçe sılaytı

14 Nisan 2010
286 views
Canlılık Hücreyle Başlar sunusu

Canlılık Hücreyle Başlar sunusu

31 Mart 2011
370 views
Mustafa Kemeller tükenmez sunusu

Mustafa Kemeller tükenmez sunusu

2 Şubat 2012
385 views