FATİH PORTAKAL

Nіlaу Dоrsa

İlker Kaleli

Emir Berke Zincidi

Yazar ve Şair Sunuları

Yazar ve Şair Sunuları 31 Mart 2017
230 views

Yazar ve Şair Sunuları

Sizler için yazar ve şair sunuları derledik. En çok romanları okunan ve en çok sevilen yazarlarımızdan biri olan Reşat Nuri Güntekin ünlü yazarımızın hayat hikayesini ve eserleri tanıtacağız. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Reşat Nuri Güntekin yirmi beş kasım bin sekiz yüz seksen dokuz tarihinde İstanbul şehrinde dünyaya gelmiştir. İlk öğretim yıllarında Çanakkale de okumuştur. Sonrasında İzmire gelerek Fransız okulunda öğretimini tamamladı. Daha sonra edebiyat fakültesini okumuştur. Edebiyat fakültesini bin dokuz yüz on iki yılında bitmiştir. Bin dokuz yüz on altı ile bin dokuz yüz on dokuz tarihleri arasında İstanbul şehrinde bir lisede müdürlük yapmıştır. Reşat Nuri Güntekin bin dokuz yüz otuz bir tarihinde eğitim müfettişi olmuştur. Ardından Anadoluyu dolaşarak müfettişlik yapmıştır. Bin dokuz yüz kırk üç yılında Reşat Nuri Güntekin Çanakkale şehrine gitti ve orada milletvekili olmuştur. Bin dokuz yüz kırk yedi yıllarında İşini profesyonel olarak yaptığı için milli eğitimde müfettişlik seçilmiştir.

Reşat Nuri Güntekin bin dokuz yüz elli tarihinde de Paris ülkesine gitmiş ve orada Türkiyeyi temsil etmiştir. Reşat Nuri Güntekin bin dokuz yüz elli dört yılında artık emekliğe ayrılmıştır. İstanbul da yaşarken edebi tiyatrosunda üye oldu. Kanser hastalığına yakalandı ve tedavi için Londraya gittiğinde orada vefat etmiştir. Sonra Reşat Nuri Güntekin karacaahmet mezarlığına gömdüler. Yazarlık hayatına birinci dünya savaşından hemen sonra başladı. İlk yazısını diken dergisinde eski ahbap adlı öyküyü yazmıştı. Ondan sonrada adım, adım yazarlık hayatı başladı. Daha sonra tüm dergilerde ve gazetelerde yayınlarken Reşat Nuri Güntekin tanınan bir isim haline geldi. Bin dokuz yüz yirmi yılında çalıkuşu adlı romanı ile ün salmıştır. Reşat Nuri Güntekin eserlerinden bazıları şunlardır. Çalıkuşu, dudaktan kalbe, yaprak dökümü, ateş gecesi, eski hastalık, değirmen, tanrı misafiri, Leyla ile mecnun ve olağan işlerdir. Yazar ve şair sunuları arıyorsanız bu siteden aradığınızı bulabilirsiniz.

Şimdide en çok şiirleri beğenilen ve okunan şiirleri yazalım. Orhan Veli Kanık yazdığı şiirler ile çok tanınan bir isimdir. Orhan Veli Kanık on üç nisan bin dokuz yüz on dört yılında İstanbul şehrinde doğmuştur. Babasının ismi Fehmi beydir. Annesinin ismi ise Fatma Nigar hanımdır. Orhan Veli Kanık ilkokul eğitimini Beşiktaş ilkokulunda okumuştur. Lise öğretimini ise Galatasaray lisesinde okumuştur. Üniversite hayatını İstanbul da edebiyat fakültesini okumuştur. Ama iki sene sonra bırakmak zorunda kaldı ve iş hayatına atıldı. Orhan Veli Kanık PTT de çalışmaya başlamıştır. Bin dokuz yüz otuz altı yılında da askere gitmiştir. Balayında yedek subaylık yapmıştır. Askerden döndükten sonra milli eğitim bakanlığında tercümanlık işi yapmaya başladı.

Orhan Veli Kanık ilkokul yıllarında iken şiir yazmaya başladı. Tercümanlık ili yaptığı yıllarda Ankara şehrine giderken bir trafik kazası geçirdi ve çukura düştü. Beyni zedelenmiştir. Çok ağrısı vardı ve aniden fenalaşarak hastaneye kaldırdıklarında doktor komaya girdiğini söyledi. Orhan Veli Kanık tedavi edildi lakin kurtulamadı. Orhan Veli Kanık cerrahpaşa hastanesinde vefat etmiştir. Hastanede beyninde oluşan damar çatlamasının sebebi anlaşılamamıştır. Sonra alkol zehirlenmesinden olabileceğini söyledi. Beyninde oluşan damar çatlaması yüzünden Orhan Veli Kanık son zamanlarda çok baygınlık geçiriyordu. Doktorlar alkol zehirlenmesinden dedi. Yazar ve şair sunuları arayanlar bu sayfadan yararlanabilirler.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Yazar Ve Şair Sunuları

Yazar Ve Şair Sunuları

2 Mart 2017
483 views
İbrahim Şinasi Slayt İndir

İbrahim Şinasi Slayt İndir

16 Aralık 2015
1.190 views
Sait Faik Abasıyanık Sunusu

Sait Faik Abasıyanık Sunusu

14 Ocak 2014
814 views
Aziz Nesin Hakkında Bilgiler Sunusu

Aziz Nesin Hakkında Bilgiler Sunusu

5 Ocak 2014
616 views
Aziz Nesin Hakkında Bilgiler Sunusu

Aziz Nesin Hakkında Bilgiler Sunusu

1 Ocak 2014
337 views
Orhan Veli Kanık Sunusu

Orhan Veli Kanık Sunusu

1 Ocak 2014
792 views
Bunlar da var!
maddenin halleri sunusu

maddenin halleri sunusu

14 Nisan 2010
257 views
fraktallar

fraktallar

25 Mart 2011
250 views
Askerlik Düşecek mi

Askerlik Düşecek mi

12 Mayıs 2016
510 views
Destek Ve Hareket Sistemi Sunusu

Destek Ve Hareket Sistemi Sunusu

2 Nisan 2011
366 views
10. Sınıf  Polinomlar Sunusu

10. Sınıf Polinomlar Sunusu

17 Şubat 2013
341 views
Fatih sultan mehmet ppt sunusu slaytı

Fatih sultan mehmet ppt sunusu slaytı

29 Ekim 2013
1.576 views
ONDALIK KESıRLERı TANIYALIM SLAYTI

ONDALIK KESıRLERı TANIYALIM SLAYTI

21 Mart 2013
382 views
aşık veyselin hayatı sunusu

aşık veyselin hayatı sunusu

4 Ekim 2012
295 views
OLASILIK SUNMU

OLASILIK SUNMU

23 Şubat 2013
328 views